XVII KONKURS PAPIESKI

Być jak „Brat naszego Boga”

Historia konkursu - 2005

Temat V Edycji Konkursu 2005 „Bóg Honor, Ojczyzna w nauczaniu Jana Pawła II” w sposób niezamierzony stał się, w obliczu śmierci Ojca Świętego, swoistym memento do całego dorobku Papieża, szczególnie w wątku dotyczącym nauczania polskiej młodzieży i odniesień do polskiej historii i tożsamości narodowej.

Otrzymaliśmy błogosławieństwo od Ojca Świętego, co traktujemy jako przesłanie upoważniające do kontynuacji konkursu, by w ten sposób wyrazić naszą wdzięczność Papieżowi Janowi Pawłowi II. Celem tej Edycji konkursu było pobudzenie młodzieży do refleksji nad zapomnianymi lecz ciągle najważniejszymi, wartościami - “Bóg, Honor, Ojczyzna” oraz Uświadomienie konieczności budowania własnego życia w oparciu o te wartości, a także ukazanie wpływu Jana Pawła II na historię, religię oraz patriotyzm narodowy Polaków.

Przy tej edycji Konkursu uruchomiliśmy po raz pierwszy stronę internetową www.konkurs-papieski.com

W konkursie wzięła udział młodzież szkolna (ur. w 1985 r. i młodsza) oraz uczestnicy OHP z terenu całej Polski.


Honorowy Patronat nad Konkursem objęli:

  • Metropolita Krakowski ks. Kardynał Franciszek Macharski
  • Komendant Główny OHP Janusz Lewandowski
  • Krajowy Duszpasterz OHP bp Antoni Długosz Marszałek
  • Województwa Małopolskiego Janusz Sepioł
  • Wojewoda Małopolski Jerzy Adamik
  • Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski
  • Starosta Powiatu Wadowickiego Józef Kozioł
  • Burmistrz Wadowic Ewa Filipiak
  • Rektor Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie prof. Michał Śliwa
  • Małopolski Kurator Oświaty Elżbieta Lęcznarowicz
  • Dyrektor Muzeum Historii Fotografii w Krakowie Maciej Beiersdorf
  • Przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach Józef Skudlarski


Patronat medialny:

TVP 3 Kraków,

Gazeta Krakowska


Spośród nadesłanych na Konkurs 92 prac fotograficznych oraz 483 prac plastycznych jury wyłoniło laureatów:


Kategoria Fotografia: uczestnicy OHP:

  • I nagroda - Janusz Purgał „Karmiąca matka” OHP 7-19 Mińsk Mazowiecki
  • II nagroda - Grażyna Jabcoń „Za Ojczyznę” HP 6-11 Wadowice
  • II nagroda - Rafał Boroń, „Franciszkańska 3” HP 6-5 Kraków
  • III nagroda - Łukasz Herbasz „Nie ma solidarności bez miłości”, HP 11-8 Gdynia
  • III nagroda - Mateusz Kurczab, „Niech krzyż...”, HP 6-37 Nowy Sącz


Wyróżnienia:

  • Piotr Jarski „Dotknąć Ojca”, Świetlica środowiskowa przy HP 6-5 w Krakowie
  • Janusz Purgał, „ Więzy krwi”, HP 7-19 Mińsk Mazowiecki
  • Marzena Stanaszek, „Miłość do ludzi”, HP 6-11 Wadowice
  • Damian Jachna, „Kraków żegna”, „Błogosławieństwo w imieniu Boga” OSiW 6-1 Kraków


Młodzież szkolna:

  • I nagroda - Szymon Marciniak, „Pora na nas”, Lublin
  • II nagroda - Dominik Zaczyński, „Ponad czasem”, Gimnazjum nr 1 Bochnia
  • II nagroda -Łukasz Wesołowski, „Aby wszyscy mieli chleb” Gimnazjum dla dorosłych Wałcz
  • III nagroda - Paweł Czarnecki, „Po nocy nastąpił dzień”, Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych Warszawa


Wyróżnienia:

  • Łukasz Wesołowski, „Aby wszyscy mieli chleb” Gimnazjum dla dorosłych,
  • Wałcz Dominik Zaczyński, „Dzięki niemu”, Gimnazjum nr 1 Bochnia


Kategoria plastyka uczestnicy OHP:

  • I nagroda Andrzej Bakalarz, „Westerplatte” OSiW 6-1 Kraków
  • II nagroda Justyna Chlupka, Do kogóż pójdziemy” HP 6-5 Kraków
  • III nagroda Paulina Ćwiklak, „Na skrzydłach wolności” OSiW Ząbkowice Śląskie


Wyróżnienia:

  • Jakub Myśliński, „Do Ojczyzny wróć” Świetlica środowiskowa przy HP 6-5 w Krakowie
  • Monika Tylek, „Bóg, Honor, Ojczyzna”, HP 6-5 Kraków
  • Mariusz Doda, Monika Myślińska, Anna Garnek, „Totus Tuus”, Świetlica środowiskowa przy HP 6-5 w Krakowie
  • Filip Szczerek, „Nie lękajcie się” CKiW Oleśnica
  • Ewelina Czechowska, „Upamiętnienie pielgrzymki Ojca św. Do obozu w Brzezince” HP 13-3 Kielce
  • Monika Zgoła, „Bóg, Honor, Ojczyzna”, ŚHP15-45 Poznań


Młodzież szkolna:

  • I nagroda - Anna Klechamer, „ Papież z dziećmi”, Niekarzyn
  • II nagroda - Monika Klechamer „ Papież z Matką Boską Fatimską”, Niekarzyn
  • III nagroda - Kamil Osuch, praca bez tytułu, Katolicka SP im. Św. Wojciecha Bydgoszcz
  • III nagroda -Agnieszka Waszczuk, „Syn polskiej ziemi”, SP w Biała Podlaska


Wyróżnienia:

  • Katarzyna Sumara „Polski Papież nieustraszonym Pielgrzymem”, Publiczne Gimnazjum nr 4 Zbylitowska Góra
  • Przemysław Kurowski „Pierwsza pielgrzymka Papieża do Polski”, ZS Szkoła Podstawowa Ulan - Majorat
  • Anita Hołaś, „Papież Polak”, SP Nałęczów Paulina Hojda, „Spacer Ojca św. Po górach”, Radzyń Podlaski
  • Katarzyna Domżał, praca bez tytułu, Publiczne Gimnazjum, Trzebiatów
  • Grzegorz Potęga, Gimnazjum w Białka k/ Radzynia Podlaskiego
  • Krzysztof Grabarczyk, „Zostańmy razem”, ZSG Radomsko