XVII KONKURS PAPIESKI

Być jak „Brat naszego Boga”

Historia konkursu 2008

VIII Edycja Konkursu poświęcona była tematowi „Młodość jako dar – Pokolenie JP II”, bo młodość jest darem, jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II i od młodych zależy jak rozporządzają czasem młodości.

Młodość jest darem, jak mówił Jan Paweł II i od młodych zależy, jak rozporządzą czasem młodości. Wielką mądrością starszych pokoleń jest wiedza płynąca z życiowego doświadczenia i mówiąca jak ten dar można wykorzystać. Czy do pozytywnego rozwoju własnej osobowości, do budowania rodziny, dawania siebie innym czy wręcz przeciwnie – do niszczenia siebie, rozbijania rodziny, krzywdzenia innych. Celem konkursu było upowszechnienie doświadczeń płynących z postawy życiowej i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II oraz interpretacja wielkiego, ważnego pytania, które nieustannie zadawał:- JAK PRZEŻYĆ MŁODOŚĆ?

W konkursie wzięła udział młodzież szkolna (ur. w 1988 r. i młodsza) oraz uczestnicy OHP z terenu całej Polski.


Honorowy Patronat nad Konkursem objęli:

  • Metropolita Krakowski Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz
  • Komendant Główny Ochotniczych Hufców Pracy Jerzy Mormul
  • Duszpasterz Krajowy OHP ks.prałat Jarosław Sroka
  • Wojewoda Małopolski Jerzy Miller
  • Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara
  • Prezydent Krakowa prof. dr hab. Jacek Majchrowski
  • Starosta Powiatu Wadowickiego Teresa Kramarczyk
  • Burmistrz Wadowic Ewa Filipiak
  • Małopolski kurator Oświaty p.o. Agata Szuta
  • Rektor Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie prof. dr hab. Michał Śliwa
  • Dyrektor Muzeum Historii Fotografii w Krakowie Maciej Beiersdorf
  • Przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach Józef Skudlarski


Patronat medialny:

  • TVP 3 Kraków,
  • Gazeta Krakowska,
  • gratka.pl


Na VIII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny i Plastyczny pt. „Młodość jako dar - Pokolenie JP II” nadesłano rekordową ilość prac. Były to 233 prace fotograficzne, 440 prac plastycznych, a więc łącznie 673 prace.


Lista laureatów Konkursu:

FOTOGRAFIA uczestnicy OHP:

  • I nagroda - Konrad Kisiel, Ośrodek Szkolenia i Wychowania 6-1 Kraków, „Bo to się zwykle tak zaczyna”
  • II nagroda - Łukasz Koszacki, Środowiskowy Hufiec Pracy 1-2 Góra, „Miłość”
  • III nagroda - Joanna Stawarz, Hufiec Pracy 6-5 Kraków, „ Silni jak drzewo”


Wyróżnienia:

  • Jakub Postrożny, Środowiskowy Hufiec Pracy 6-33 Nowy Sącz, tryptyk – „Tajemnica wiary” 
  • Krzysztof Walkowiak, Środowiskowy Hufiec Pracy 4-2, Zielona Góra, „Oblicza młodości”
  • Karolina Pietrzak, Hufiec Pracy 7-19 Mińsk Mazowiecki, „Strefa światła – strefa cienia”
  • Patrycja Kawka, Świetlica Środowiskowa „Juka” przy Centrum Kształcenia i Wychowania, Oleśnica, „To nic, że bolą nogi”
  • Klaudia Kacprzak, Środowiskowy Hufiec Pracy 11-6 Gdańsk, „Wyłącz obojętność”
  • Andrzej Angel, Hufiec Pracy 16-14 Wałcz, Koło Fotograficzne „Chwila”, „Z wiarą szukam swojej drogi”
  • Paulina Fasuga, Hufiec Pracy 6-2 Niepołomice, „Pamiętamy” Paweł Stefański, Hufiec Pracy 6-2 Niepołomice, „Jednym murem”
  • Paulina Szczerkowska, Centrum Kształcenia i Wychowania Dobieszków, „Młodzież i dzieci kochają Jana Pawła II”


Młodzież szkolna:

  • I nagroda - Paulina Bojnowska, Gimnazjum nr 5, Krosno, „Młodość jak bańka mydlana”
  • II nagroda - Sylwia Puzio, Koło Fotograficzne przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II , Wilcza Wola, „W światłocieniu”
  • III nagroda - Barbara Solecka, Miejski Zespół Szkół nr 4, Gorlice, „Wspinaczka”


Wyróżnienia:

  • Agnieszka Matuszczak, Gimnazjum nr 5, Krosno, „Prawie do nieba”
  • Ilona Myśliwiec, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolski Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego, Myślenice, „Młodość to tak, jakby mieć wszechświat w dłoniach”
  • Justyna Dziadura, , Wilcza Wola, „Moje Odbicie”
  • Aleksandra Szczyrek, Koło Fotograficzne przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II , Wilcza Wola, Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Majdanie Królewskim, „Nasza droga doprowadzi nas do celu”
  • Faustyna Sudoł, Koło Fotograficzne przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II ,Wilcza Wola, Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Majdanie Królewskim, „Moja zaduma”
  • Karolina Zawierucha, Zespół Szkół Integracyjnych, Radom, „Umieć patrzeć”
  • Magdalena Struszyńska, Gimnazjum nr 1, Lubań, „Szukamy drogi do szczęścia, a to szczęście jest drogą”
  • Jakub Winkler – Galicki, Gimnazjum im. Jana Pawła II, Suchy Las, „Młodzież też chce rozmawiać z Bogiem w samotności”
  • Magdalena Stożyńska, Szczecin, „Rozwijaj swój talent”
  • Marek Maślak, Szczecin, „On się nie podda…”


PLASTYKA uczestnicy OHP:

  • I nagroda - Kamila Kamińska, Środowiskowy Hufiec Pracy 14-1 Elbląg, „Każdy jest inny – każdy jest wspaniały”
  • II nagroda - Magdalena Jakubik, Hufiec Pracy 13-3 Kielce, „Papież przyjaciel młodzieży”
  • III nagroda - Grzegorz Wiśniewski, Środowiskowy Hufiec Pracy 14-1 Elbląg „Młodości Moja…”


Wyróżnienia:

  • Katarzyna Linkiewicz, Środowiskowy Hufiec Pracy 14-1 Elbląg, „Którą drogą mam iść…”
  • Joanna Dybisz, Środowiskowy Hufiec Pracy 6-38 Gorlice, „Jan Paweł II przykładem miłości i młodości”
  • Kamila Bujnowska, Środowiskowy Hufiec Pracy 14-1 Elbląg, „Labirynt życia…”
  • Paulina Raczyńska, Hufiec Pracy 13-3 Kielce, „Jan Paweł II zawsze z młodzieżą”
  • Adrian Szczepanik, Ośrodek Szkolenia i Wychowania 6-1 Kraków, ”I ziarno wydało plon”,
  • Artur Hyla, Ośrodek Szkolenia i Wychowania 6-1 Kraków, „Jesteśmy drzewem, Jego drzewem”
  • Kamila Wędzicka, Środowiskowy Hufiec Pracy 15-26 Piła, „Droga ku Chrystusowi”
  • Anna Mielczarek, Hufiec Pracy 1-33 Bielawa, „Nie można żyć na próbę” 
  • Katarzyna Siwek, Hufiec Pracy 12-29 Częstochowa, „Dar młodości”
  • Jakub Gaweł, Hufiec Pracy 6-11 Wadowice, „Pokolenie JP II – uczniowie Jezusa”
  • Szymon Sztyler, Ośrodek Szkolenia i Wychowania 6-4 Trzebinia, „Uskrzydleni”
  • Marcin Pełka, Środowiskowy Hufiec Pracy 13-1 Jędrzejów, „Podzielmy się radością”


Młodzież szkolna:

  • I nagroda - Monika Mazurek, Szkoła Podstawowa nr 1, Majdan Sieniawski, „Czas to miłość”
  • II nagroda - Anna Klechamer, Szkoła Podstawowa, Niekarzyn, „To my – młodzi z całego świata…”
  • II nagroda - Kamil Kazanecki, Gimnazjum nr 1, Myślenice, „Ścieżki młodości Jana Pawła II”
  • III nagroda - Lidia Zielińska, Publiczne Gimnazjum, Chodel, „Wypłyńmy na głębię”


Wyróżnienia:

  • Mikołaj Gładykowski, Katolicka Szkoła Podstawowa, Bydgoszcz, „Górska wędrówka”
  • Justyna Ślusarska, Szkoła Podstawowa 18 im. J. Kochanowskiego, Tarnów, „Pielgrzymka młodych na Jasną Górę”
  • Katarzyna Kucharczyk, Starachowice, „Labirynt młodości”
  • Szymon Jasiewicz, Gimnazjum nr 2, Bieruń, „Do sukcesu”
  • Monika Klechamer, Szkoła Podstawowa, Niekarzyn, „ To my – młodsze pokolenie JP II”
  • Anna Kamizela, Gimnazjum nr 3, Starachowice, „ Niesiemy radość do hospicjum”,
  • Joanna Poniatowska, Ośrodek Twórczości Plastycznej dla Dzieci i Młodzieży „Brzezina”, Brzoza
  • Aleksandra Farion, Gimnazjum im. Jana Pawła II, Zamość, „Dobra Droga”
  • Aleksandra Wysokińska, IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, Łuków.