XVII KONKURS PAPIESKI

Być jak „Brat naszego Boga”

Historia konkursu - 2009

IX Edycja Konkursu pt.„RODZINA FUNDAMENTEM POKOLENIA JP II” zwracała uwagę młodego człowieka na fundamentalne znaczenie rodziny, jako podstawowej i najwyższej wartości.

Przywoływała słowa i myśli Jana Pawła II, który mówił, że: „Człowiek wychodzi z rodziny, aby z kolei w nowej rodzinie urzeczywistnić swe życiowe powołanie.” 

Celem konkursu było kształtowanie właściwych postaw i zachowań zgodnych ze stylem życia pokolenia JP II – czyli osób, którym szczególnie bliska jest nauka i postawa życiowa Ojca Świętego Jana Pawła II, skłonienie młodych ludzi do refleksji nad swoim życiem, do kształtowania własnej tożsamości kulturalnej i religijnej oraz szukania właściwej drogi życiowej. W konkursie udział wzięła młodzież szkolna (ur. w 1989 r. i młodsza) oraz uczestnicy OHP z terenu całej Polski.


Honorowy Patronat nad Konkursem objęli:

  • Metropolita Krakowski Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz
  • Komendant Główny Ochotniczych Hufców Pracy Jerzy Mormul
  • Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski
  • Duszpasterz Krajowy OHP Ks. Prałat Jarosław Sroka
  • Wojewoda Małopolski Jerzy Miller
  • Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara
  • Prezydent Krakowa prof. dr hab. Jacek Majchrowski
  • Starosta Powiatu Wadowickiego Teresa Kramarczyk
  • Starosta Powiatu Krakowskiego Józef Krzyworzeka
  • Burmistrz Wadowic Ewa Filipiak
  • Rektor Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie prof. dr hab. Michał Śliwa
  • Małopolski Kurator Oświaty Artur Dzigański Dyrektor Muzeum Historii Fotografii w Krakowie Maciej Beiersdorf
  • Przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach Józef Skudlarski


Patronat medialny:

  • TVP 3 Kraków,
  • Gazeta Krakowska,
  • Radio Kraków


Na konkurs nadesłano 398 prac, w tym 133 fotograficzne oraz 265 plastycznych. Lista laureatów IX Ogólnopolskiego Konkurs Fotograficzno i Plastycznego pt. ”Rodzina fundamentem pokolenia JP II”:

FOTOGRAFIA - uczestnicy OHP:

  • I nagroda - Grzegorz Boryski, Hufiec Pracy 6 – 18 Kęty, „Światło miłości”;
  • II nagroda - Grzegorz Wziątek, Ośrodek Szkolenia i Wychowania, Dąbrowa Górnicza, „Kocham Cię, mamo!”;
  • III nagroda - Ewelina Tasarz, Hufiec Pracy 11 – 12 Gdynia, „W stronę życia”.


Wyróżnienia:

  • Angelika Angel, Hufiec Pracy 16-14 Wałcz, „Tęsknota”;
  • Marcin Jaroch, Hufiec Pracy 9 – 13 Przemyśl, „Zawsze wierni Twojej nauce”,
  • Aneta Tomcza, Centrum Kształcenia i Wychowania Szczawnica – Jabłonka, „Pożegnanie”.
  • Dominika Długosz, Hufiec Pracy 1 – 33 Bielawa, „Jesteś całym moim światem”;
  • Andrzej Angel, Hufiec Pracy 16-14 Wałcz, Koło Fotograficzne „Chwila”, „Promienie rodzinnej miłości”;
  • Kamil Wieczorek, Hufiec Pracy 7 – 19 Mińsk Mazowiecki, „W poszukiwaniu wzorców”;
  • Kazimierz Karpierz, , Hufiec Pracy 6 – 11 Wadowice „Królowo i Matko naszych rodzin”,
  • Łukasz Drzazgowski, Hufiec Pracy 14-13 Ełk „Ptasie gniazdo”;
  • Kamil Szymoniak, Środowiskowy Hufiec Pracy 6 – 10 Myślenice, „Łączy nas tradycja”;
  • Patrycja Górska, Hufiec Pracy 16 – 17 Kołobrzeg, „Dwa pokolenia”;
  • Mateusz Mielnik, Ośrodek Szkolenia i Wychowania, Dąbrowa Górnicza, „Wspólny cel…”;
  • Mariusz Jazgar, Hufiec Pracy 6-8 Kraków, „Razem silniejsi”.


Młodzież szkolna:

  • I nagroda - Andżelina Ziętek , Koło Fotograficzne przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II, Wilcza Wola, „Więzi silne jak fundament”;
  • II nagroda - Krzysztof Mikuś, Sanok, „Największy cud świata”;
  • III nagroda - Monika Kasica, Koło Fotograficzne przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II , Wilcza Wola, „Czuję się bezpieczna, Babciu”. 


Wyróżnienia:

  • Klaudia Blicharz, Krosno, „Prawdziwa miłość nigdy nie umiera”;
  • Magdalena Janczak, Trzemeśnia, „Trzeba dom swój budować na skale”,
  • Barbara Krasoń, Powiatowy Zespół nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, Oświęcim, „Życie w naszych rękach”;
  • Magdalena Śmigielska, Przecław, „Gdy jesteśmy razem, jestem naprawdę szczęśliwy”.


PLASTYKA uczestnicy OHP:

  • GRAND PRIX – Mateusz Rewerski, Środowiskowy Hufiec Pracy 14-1 Elbląg, „Wspólna droga”;
  • I nagroda - Michał Bierowiec, Hufiec Pracy 6 – 5 Kraków, „Przytuleni”;
  • II nagroda - Aleksandra Kowalewska, HP 10 – 6 Augustów, „Niedzielny poranek”;
  • III nagroda -Anna Jachimowicz, Środowiskowy Hufiec Pracy 14-1 Elbląg, „Weźcie mnie za ręce”.


Wyróżnienia:

  • Paweł Ciszczoń, Centrum Kształcenia i Wychowania Tarnów, „Rodzina”;
  • Małgorzata Nieć, Środowiskowy Hufiec Pracy 6 – 31 Nowy Sącz, „Ofiarowanie”;
  • Julia Rogala, Hufiec Pracy 1 – 23 Polkowice, „Papież z rodziną”;
  • Wioletta Małek, Hufiec Pracy 6-5 Kraków, „Ojcze nasz, który jesteś w niebie…”
  • Paulina Gadzina, Środowiskowy Hufiec Pracy 6 – 31 Nowy Sącz, „Święta Rodzina”;
  • Sylwia Kaleta Hufiec Pracy 6 – 2 Niepołomice, „Modlitwa za rodzinę”’


Młodzież szkolna:

  • I nagroda - Wioletta Antoniewicz, Gimnazjum im. Bohaterów Armii Poznań, Jaraczewo, „Miłość”, (lat l4);
  • I nagroda - Aleksandra Wysokińska, IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, Łuków, „Moja rodzina”, (lat 19);
  • I nagroda - Barbara Januszewska, Katolicka Szkoła Podstawowa, Bydgoszcz, „Mamusie”, (lat 10);
  • II nagroda - Małgorzata Konieczna, Warsztaty Plastyczne przy Zespole Szkół Społecznych w Jarocinie, Jarocin, „Wakacje na Mazurach”,(lat 13);
  • II nagroda - Magdalena Klimkowicz, Młodzieżowy Dom Kultury, Oświęcim, „ Piknik rodzinny”, (lat 18);
  • II nagroda - Joanna Jasiewicz, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1, Bieruń, „Zawsze razem”, (lat 11)


Wyróżnienia:

  • Lidia Zielińska – Publiczne Gimnazjum, Chodel, „Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”, (lat 16);
  • Małgorzata Okońska, Dom Dziecka, Chełmno, „Cały świat jest jedna rodziną”, (lat12).
  • Szymon Jasiewicz, Gimnazjum nr 2 Bieruń Stary, „Chroniąc rodzinę” (lat 15);
  • Klaudia Mikołajczyk, Warsztaty plastyczne przy Zespole Szkół Społecznych, Jarocin, „Matczyna miłość”, (lat 14);
  • Anna Klechamer - Publiczne Gimnazjum nr 3 w Świebodzinie, „ Moja rodzina jest moim skarbem”, (lat 13,5);
  • Magdalena Zdziarska, Szkoła Podstawowa, Sławsk Wielki, „Papież i dzieci|, (lat 11);
  • Ela Polak, Dom Dziecka ,Kłodzko, „Rodzina fundamentem pokolenia JP II”, (lat 12);
  • Kacper Kuk, Młodzieżowy Dom Kultury, Oświęcim, „W naszym pięknym ogrodzie, (lat 11);
  • Justyna Hnatiuk, Muszyna, „JP II wzorem życia dla każdej rodziny”, (lat 11);
  • Ilona Myśliwiec, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, Małopolski Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego, Myślenice, „Jedność”, (lat 18);
  • Dorota Hyla , Zespół Szkół Publicznych, Wysoka, „Radosne chwile”, (lat 10);