XVII KONKURS PAPIESKI

Być jak „Brat naszego Boga”

Historia konkursu - 2011

XI Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficzno – Plastycznego pt. „Wolność i odpowiedzialność – nauki Jana Pawła II w naszych sercach” zwraca uwagę młodego człowieka na znaczenie słów: wolność i odpowiedzialność. 

Wolność to dar, ale i ogromne zadanie stojące przed każdym człowiekiem, wymagające dokonywania mądrych i odpowiedzialnych wyborów życiowych. Przesłaniem towarzyszącym młodym artystom przy tworzeniu były słowa Jana Pawła II: „Być prawdziwie wolnym tzn. być człowiekiem prawego sumienia, być odpowiedzialnym, być dla drugich.” W tym roku celem Konkursu było kształtowanie właściwych postaw i zachowań zgodnych z nauką i postawą życiową Ojca Świętego Jana Pawła II, skłonienie młodych ludzi do refleksji nad swoim życiem, do kształtowania własnej tożsamości kulturalnej i religijnej oraz szukania właściwej drogi życiowej. W konkursie udział wzięła młodzież szkolna (ur. w 1991 r. i młodsza) oraz uczestnicy OHP z terenu całej Polski.


Honorowy Patronat nad Konkursem objęli:

  • Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz – Metropolita Krakowski
  • Jerzy Mormul - Komendant Główny OHP
  • Ks. Prałat Jarosław Sroka – Duszpasterz Krajowy OHP
  • Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego
  • Stanisław Kracik - Wojewoda Małopolski
  • prof. dr hab. Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa
  • Jacek Jończyk - Starosta Powiatu Wadowickiego
  • Józef Krzyworzeka - Starosta Powiatu Krakowskiego
  • Ewa Filipiak - Burmistrz Wadowic
  • prof. dr hab. Michał Śliwa - Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
  • Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty
  • Maciej Beiersdorf – Dyrektor Muzeum Historii Fotografii w Krakowie


Patronat medialny:

  • Dziennik Polski,
  • Radio Plus Kraków


Na konkurs nadesłano 578 prac, w tym 221 fotograficznych oraz 357 plastycznych. Lista laureatów XI Ogólnopolskiego Konkurs Fotograficzno i Plastycznego pt. „Wolność i odpowiedzialność – nauki Jana Pawła II w naszych sercach”:


FOTOGRAFIA w kategorii - UCZESTNICY OHP:

  • III NAGRODA: Michał Suroń, 5-1 Środowiskowy Hufiec Pracy Łódź, „Odpowiadaj, kiedy Cię pytam”, „Niepewność”;
  • III NAGRODA: Małgorzata Rychlicka, 5-1 Środowiskowy Hufiec Pracy Łódź, „X, Y i już…”.


WYRÓŻNIENIA JURY:

  • Andrzej Angel, 16-14 Hufiec Pracy Wałcz, Kółko Fotograficzne „Chwila”, „Odpowiedzialność”;
  • Patryk Dziemba, 8-4 Środowiskowy Hufiec Pracy Opole, „Kochaj to, co żywe”;
  • Paulina Szaden, 16-14 Hufiec Pracy Wałcz, Kółko Fotograficzne „Chwila”, „Trudna droga do wolności”.


WYRÓŻNIENIA ORGANIZATORÓW:

  • Dominik Bryndza, 6-11 Hufiec Pracy Wadowice, „Dana nam wolność i oczekiwana odpowiedzialność”;
  • Renata Siwonia, 6-8 Hufiec Pracy Kraków, „Wielka miłość – na zawsze razem”;
  • Wiktoria Kuć, 6-2 Hufiec Pracy Niepołomice, „Hołd poległym za naszą wolność”;
  • Sylwia Suder, 6-10 Środowiskowy Hufiec Pracy Myślenice, „Wolność trzeba stale zdobywać”;
  • Lucyna Laszczak, 6-18 Hufiec Pracy Kęty, „Nowe życie”.


FOTOGRAFIA w kategorii - MŁODZIEŻ SZKOLNA:

  • III NAGRODA: Klaudia Szczyrek, Zespół Szkół im. Jana Pawła II, Wilcza Wola, „Dajesz nam wolność”.


WYRÓŻNIENIA JURY:

  • Faustyna Sudoł, Zespół Szkół im. Jana Pawła II, Wilcza Wola, „Czuję się za Ciebie odpowiedzialny”;
  • Żaneta Ziętek, Zespół Szkół im. Jana Pawła II, Wilcza Wola, „Odpowiedzialność jak skarb na rękach”;
  • Dominika Osuchowska, Zespół Szkół Publicznych, Międzyborów, „Wolność i odpowiedzialność w nauczaniu Jana Pawła II”.


PLASTYKA w kategorii - UCZESTNICY OHP

  • II NAGRODA: Monika Sturgulewska, 10-6 Hufiec Pracy Augustów, „Wolny wybór”;
  • III NAGRODA: Mikołaj Kruczkowski, Centrum Kształcenia i Wychowania OHP Pleszew, „Wolność”.


WYRÓŻNIENIA JURY:

  • Jan Wnęk, 6-34 Środowiskowy Hufiec Pracy Stary Sącz, „Wolność to oddech życia”;
  • Jakub Romanowski, 6-5 Hufiec Pracy Łódź, „Każdy ma wybór”;
  • Marlena Kamińska, 14-1 Środowiskowy Hufiec Pracy Elbląg, „Ręka boska”.


WYRÓŻNIENIA ORGANIZATORÓW:

  • Sylwia Kaleta, 6-2 Hufiec Pracy Niepołomice, „W służbie Bogu i ludziom”;
  • Michał Pietyra, 6-5 Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP Lanckorona, „Mój anioł stróż”;
  • Elżbieta Gromala, 6-33 Środowiskowy Hufiec Pracy Nowy Sącz, „Wolność + Odpowiedzialność = Miłość”.


PLASTYKA w kategorii - MŁODZIEŻ SZKOLNA

  • I NAGRODA: Szymon Jasiewicz, Bieruń, „Szkwał”, (lat 17);
  • II NAGRODA: Nikodem Sienkiewicz, Zespół Szkół, Ponikiew, „Być dla drugich”, (lat 14);
  • II NAGRODA: Anna Rak, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II, Chodel, „Być prawdziwie wolnym tzn. być człowiekiem prawego sumienia, być odpowiedzialnym i być dla drugich”, (lat 15);
  • II NAGRODA: Monika Kręciwilk, Szkoła Podstawowa nr 52 im. Małego Powstańca, Częstochowa, „Dwa światy”, (lat 13);
  • III NAGRODA: Dominika Plonder, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, Cerekwica Nowa, „Marionetka”, (lat 16).


WYRÓŻNIENIA JURY:

  • Mateusz Jabłoński, Gimnazjum Specjalne nr 5 dla Słabosłyszących, Kutno, „Pomoc”, (lat 15);
  • Dominik Wądolny, Zespół Szkół, Ponikiew, „Odpowiedzialność za chorych”, (lat 12);
  • Mateusz Szkopiński, Zespół Szkół Publicznych nr 6, Żyrardów, „Wielkie sprzątanie”, (lat 7);
  • Anna Bednarek, Zespół Szkół, Wrzosowa, „Czyny miłości”, (12 lat);
  • Aneta Walczyk, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II, Chodel, „Eucharystia jest źródłem i szkołą wolności”, (lat 15);
  • Agnieszka Jaszczyk, Oświęcimskie Centrum Kultury, Oświęcim, „Jan Paweł II dawca wolności”, (lat 18);
  • Joanna Grabowska, Majdan Królewski, „Prawdziwa wolność niesie na barkach odpowiedzialność”, (lat 15);
  • Klaudia Żurek, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II, Chodel, „W naszej wolności bądźmy odpowiedzialni za siebie i bliźnich”, (lat 16);
  • Joanna Jasiewicz, Szkoła Podstawowa z oddziałami integracyjnymi nr 1, Bieruń, „Pod prąd”, (lat 13);
  • Wiola Arciszewska, Zespól Szkół, Międzyborów, „Wolność i odpowiedzialność w nauczaniu Jan Pawła II”, (lat 14).