XVII KONKURS PAPIESKI

Być jak „Brat naszego Boga”

Historia konkursu - 2012

W XII Ogólnopolskim Konkursie Fotograficzno – Plastycznym pt. „Kościół naszym domem” zwróciliśmy szczególną uwagę młodego człowieka na znaczenie słowa „Kościół” w kontekście rodziny, parafii, opieki i pomocy słabym, starszym, nawiązując do postaw i zachowań zgodnych z nauką Błogosławionego Jana Pawła II.

Przesłaniem towarzyszącym młodym artystom były słowa Jana Pawła II: „Kościół to Chrystus żyjący w nas wszystkich”

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięli uczestnicy OHP oraz młodzież szkolna (ur. w 1992 r. i młodsza) z terenu całej Polski. Ogółem nadesłano 719 prac, w tym 273 fotograficznych oraz 446 plastycznych.


Przy ocenie Komisja brała pod uwagę przede wszystkim: oryginalny sposób przedstawienia tematu, walory artystyczne oraz dostosowanie do regulaminu Konkursu.

Patronat honorowy nad Konkursem objęli:

  • ks. Kardynał Stanisław Dziwisz – Metropolita Krakowski
  • Jerzy Mormul - Komendant Główny OHP
  • Ks. Prałat Jarosław Sroka – Duszpasterz Krajowy OHP
  • Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego
  • Jerzy Miller - Wojewoda Małopolski
  • prof. dr hab. Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa
  • Jacek Jończyk - Starosta Powiatu Wadowickiego
  • Józef Krzyworzeka - Starosta Powiatu Krakowskiego
  • Ewa Filipiak - Burmistrz Wadowic
  • prof. dr hab. Michał Śliwa - Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
  • Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty
  • Maciej Beiersdorf – Dyrektor Muzeum Historii Fotografii w Krakowie


Patronat medialny:

  • Dziennik Polski,
  • Radio Plus Kraków


Lista laureatów XII Ogólnopolskiego Konkursu Fo0tograficzno – Plastycznego pt. „Kościół naszym domem”

FOTOGRAFIA w kategorii - UCZESTNICY OHP:

  • I NAGRODA: Katarzyna Śmitkowska 6-5 Środowiskowy Hufiec Pracy Kraków - „Jezu ufam Tobie”
  • II NAGRODA: Patryk Dobrowolski 7-19 Hufiec Pracy Mińsk Mazowiecki - „Wspólni w wierze – indywidualni w miłości
  • III NAGRODA: Małgorzata Rychlicka 5-1 Środowiskowy Hufiec Pracy Łódź - „Chleba naszego powszedniego” WYRÓŻNIENIA 


ORGANIZATORÓW:

  • 1. Elżbieta Skrzypek 6-2 Hufiec Pracy Niepołomice - „Otwórzmy drzwi dla Chrystusa”
  • 2. Martyna Smoleń 6-36 Środowiskowy Hufiec Pracy Skomielna Biała - „Wszechogarniająca miłość trwa”
  • 3. Weronika Nowicka 6-33 Środowiskowy Hufiec Pracy Nowy Sącz - „Na progu”
  • 4. Monika Rozmus 6-17 Hufiec Pracy Oświęcim - „ Tam dom mój, gdzie serce moje
  • 5. Karolina Biniaś 6-10 Środowiskowy Hufiec Pracy Myślenice - „Tworzymy wspólnotę”
  • 6. Krystyna Mikołajczyk 6-5 Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP Lanckorona - „Czy Ty tam jesteś?”
  • 7. Michał Janisz 6-8 Hufiec Pracy Kraków - „Razem mocniejsi”
  • 8. Dominik Bryndza 6-11 Hufiec Pracy Wadowice - „Klęcząc przed Tobą”
  • 9. Arkadiusz Nyderek 6-18 Hufiec Pracy Kęty - „Światło wiary”
  • 10. Dawid Wrona 6-23 Hufiec Pracy Tarnów - „Małżeństwo naszym domem”
  • 11. Katarzyna Wilk 6-6 Hufiec Pracy Proszowice - „Szukam szczęścia”


FOTOGRAFIA w kategorii - MŁODZIEŻ SZKOLNA:

  • I NAGRODA: Dominika Osuchowska Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego Żyrardów - „Chrystus w każdym z nas”, (lat 17)
  • II NAGRODA: Gabriela Jarosz Zespół Szkół im. Jana Pawła II, Wilcza Wola - „Dominik: Kroczy”, (lat 15)
  • III NAGRODA: Klaudia Sienkiewicz Jaroszowice -„Wysłuchaj nas Ojcze”, (lat 19)


WYRÓŻNIENIA JURY - M. Beiersdorf:

  • 1. Izabela Chudzińska Zespół Szkół im. Jana Pawła II Łochowo - „Kościół naszym domem… dlaczego musimy go zamykać”, (lat 15)


PLASTYKA w kategorii - UCZESTNICY OHP

  • I NAGRODA: Natalia Maciągowska 14-1 Środowiskowy Hufiec Pracy Elbląg - „Przyjaciel ludzkich serc"
  • II NAGRODA: Aleksandra Karwik 12-20 Hufiec Pracy Rybnik - „Na skrzydłach nadziei, jak syn marnotrawny”
  • III NAGRODA: Aneta Kwak 12-20 Hufiec Pracy Rybnik - „Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim…”


WYRÓŻNIENIA JURY:

  • 1. Damian Skałecki 4-1 Hufiec Pracy Świebodzin - „Kościół to ludzie, którzy go tworzą”
  • 2. Monika Sturgulewska 10-6 Hufiec Pracy Augustów - „Tam dom Twój, gdzie serce Twoje”
  • 3. Paweł Jabłoński 6-34 Środowiskowy Hufiec Pracy Stary Sącz - „Kościół w naszych rękach”
  • 4. Joanna Łuba Środowiskowy Hufiec Pracy Łomża - „Mój Kościół”
  • 5. Kinga Karauda Ośrodek Szkolenia i Wychowania Zamość - „W drodze”
  • 6. Kamil Kwarciany Ośrodek Szkolenia i Wychowania Zamość - „Rodzina”


WYRÓŻNIENIA ORGANIZATORÓW:

  • 1. Sabina Łukaszyk 6-38 Środowiskowy Hufiec Pracy Gorlice - „Rodzina w kościele”
  • 2. Katarzyna Laszczak 6-4 Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP Trzebinia - „Przybywamy, aby wejść do domu Twego”
  • 3. Karolina Pławecka 6-32 Hufiec Pracy Limanowa - „Nie traćcie wiary”
  • 4. Artur Budzyn 6-25 Hufiec Pracy Bochnia - „Bazylika Św. Mikołaja”


PLASTYKA w kategorii - MŁODZIEŻ SZKOLNA

  • I NAGRODA:Anna Bednarek Zespół Szkół Wrzosowa - „Rodzina Boża mocna Chrystusem”, (lat 13)
  • I NAGRODA: Dominika Masztalerz Jaraczewo - „Kościół naszym życiem”, (lat 16)
  • II NAGRODA: Karolina Kowalczyk Łomazy - „Jestem”, (lat 13)
  • II NAGRODA: Joanna Jasiewicz Gimnazjum w Zespole Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego Oświęcim - „Dom Boży – Mój dom”, (lat 14)
  • III NAGRODA: Julia Bodych Zespół Szkół Publicznych nr 6 Żyrardów „Zawierzenie Bogu”, (lat 11)
  • III NAGRODA: Agnieszka Jaszczyk Oświęcimskie Centrum Kultury Oświęcim - „Procesja Bożego Ciała – Publiczne wyznanie wiary”, (lat 19) 


WYRÓŻNIENIA JURY:

  • 1. Lena Trimouille Zespół Szkół Katolickich Pomnik Jana Pawła II Bydgoszcz - „Pozwólcie dzieciom przychodzić do nas”, (lat 8)
  • 2. Magdalena Brzózka Zespół Szkół im. Jana Pawła II Baranów - „Spotkanie ludzi chorych z Ojcem Świętym”, (lat 10)
  • 3. Ilona Pająk Szkoła Podstawowa Woźniki - Szkoła Filialna w Zygodowicach Woźniki „Niedzielny poranek”, (lat 7)


WYRÓŻNIENIA ORGANIZATORÓW:

  • 1. Mateusz Jamróz Szkoła Podstawowa im. prof. K. Lanckorońskiego Jasienica (lat 11)
  • 2. Katarzyna Broda Gimnazjum nr 1 im. J. Długosza Sandomierz - „Kościół naszym domem”, (lat 15)