XVII KONKURS PAPIESKI

Być jak „Brat naszego Boga”

Historia konkursu - 2014

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięli uczestnicy Ochotniczych Hufców Pracy oraz młodzież szkolna (ur. w 1994 r. i młodsza) z terenu całej Polski i zagranicy. Ogółem nadesłano 725 prac, w tym 209 fotograficznych oraz 516 plastycznych. W dniu 13 maja 2014 r. w Wadowickim Centrum Kultury jury dokonało oceny prac fotograficznych i plastycznych. Przy ocenie Komisja brała pod uwagę przede wszystkim oryginalny sposób przedstawienia tematu, walory artystyczne oraz dostosowanie do regulaminu Konkursu.




Patronat honorowy nad Konkursem objęli:

  • Stanisław Kardynał Dziwisz – Arcybiskup Metropolita Krakowski
  • Marian Najdychor - Komendant Główny OHP
  • Ks. Prałat Jarosław Sroka – Duszpasterz Krajowy OHP
  • Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego
  • Jerzy Miller - Wojewoda Małopolski
  • prof. dr hab. Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa
  • Jacek Jończyk - Starosta Powiatu Wadowickiego
  • Józef Krzyworzeka - Starosta Powiatu Krakowskiego
  • Ewa Filipiak - Burmistrz Wadowic
  • prof. dr hab. Michał Śliwa - Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
  • Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty
  • Maciej Beiersdorf – Dyrektor Muzeum Historii Fotografii w Krakowie


Patronat medialny:

  • Radio Plus Kraków, TVP Kraków



LAUREACI XIV KONKURSU PAPIESKIEGO PT.: „KANONIZACJA JANA PAWŁA II” – EDYCJA MIĘDZYNARODOWA


FOTOGRAFIA

w kategorii - UCZESTNICY OHP:

  • Roksana Zięba, 6-17 Hufiec Pracy Oświęcim, „Ostatnia pielgrzymka”
  • Paulina Kozieł, 6-10 Środowiskowy Hufiec Pracy Myślenice, „Wasza modlitwa potrzebna jest światu”
  • Maja Pelczar, 12-20 Hufiec Pracy Rybnik, „Świętość polega na miłości”
  • Barbara Zając, 6-11 Hufiec Pracy Wadowice, „Prowadź mnie do świętości”
  • Paula Wolszczak, 6-18  Hufiec Pracy Kęty, „Bóg słucha nawet najmniejszych”


WYRÓŻNIENIA ORGANIZATORÓW:

  • Oliwia Sobczak, 14-9 Środowiskowy Hufiec Pracy Giżycko, „Nie lękamy się”
  • Patrycjusz Pukszta, 16-14 Hufiec Pracy Wałcz, Kółko Fotograficzne „Chwila”, „Jesteś”
  • Bernadeta Mrówka, 6-25 Hufiec Pracy Bochnia, „Na chwałę Pana”

 

FOTOGRAFIA - w kategorii: MŁODZIEŻ SZKOLNA:

  • Wiktoria Grądzka, Zespół Szkół im. Jana Pawła II, Wilcza Wola, "Dzielimy się miłością"
  • Jan Walczak, Zespół Szkól Publicznych, Międzyborów, „Ocean wiedzy”,


PLASTYKA - w kategorii: UCZESTNICY OHP

  • Eryk Bańkowski, Centrum Kształcenia i Wychowania OHP, Pleszew, „Santo Subito”
  • Sylwia Wojtaczka, Centrum Kształcenia i Wychowania OHP Tarnów, „Słowa Ojca naszego”
  • Karol Warzeszka, 12-20 Hufiec Pracy Rybnik, „Świętość jest szczególnym podobieństwem do Chrystusa”

 

 WYRÓŻNIENIA JURY:

  • Adrian Kryczka, 6-34 Środowiskowy Hufiec Pracy Stary Sącz, „Tylko miłość może uczynić człowieka szczęśliwym”
  • Damian Nędza, 6-33 Środowiskowy Hufiec Pracy Nowy Sącz, „W miłości siła”
  • Andrzej Masztalerz, 6-4 Ośrodek szkolenia i Wychowania OHP Trzebinia, „Kochał i wybaczał”
  • Sławomir Magiera, Centrum Kształcenia i Wychowania OHP Tarnów, „Przesłanie Papieża”


PLASTYKA
 - w kategorii: Młodzież szkolna

  • Amelia Szczyrek, Zespół Szkół im. Jana Pawła II, Wilcza Wola „Łańcuch dzielenia się z innymi”
  • Anna Wróbel, Gimnazjum nr 11, Tychy, „Pielgrzymka do Meksyku”,
  • Elżbieta Zamorowska, Zespół Szkół Plastycznych, Bielsko – Biała, „Świeca Jana Pawła”,
  • Michal Vaneo, Stara Lubovna, Słowacja, „Z Janem Pawłem – na Spotkanie”
  • Martyna Kuzak, Szkoła Podstawowa nr 2 Przyszowa,  „W gronie  aniołów”
  • Anna Bednarek, Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego, Poczesna, „Święci są wśród nas”, „Nie bójcie się żyć dla miłości”
  • Nikodem Sienkiewicz, Zespół Szkół nr 2 im. ks. St. Staszica,Wadowice, „Droga do świętości”
  • Katarina Senkova, Stara Lubovna, Słowacja, „Błogosławieństwa”
  • Natalia Marchwicka, Zespół Szkół Publicznych nr 6, Żyrardów, „My Dzieci Boże”
  • Iga Dudek, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II, Chodel, „Błogosławieni cisi, błogosławieni miłosierni, błogosławieni ubodzy  w duchu(…) Albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie”
  • Joanna Jasiewicz, Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego, Oświęcim, „Łódź Piotrowa”
  • Katarina Hrabiakova, Stara Lubovna, Słowacja, „Cała Twoja – jak Papież

 

WYRÓŻNIENIA JURY:

  • Anna Klechamer, Powiatowy Zespół Szkół Technicznych i Zawodowych Technikum Ekonomiczne, Świebodzin, „Santo Subito”
  • Wojciech Karpowicz, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J. Korczaka Sokółka, „Błogosławieństwo Świętego Papieża”
  • Bartosz Każarinow, Zespól Szkół Specjalnych nr 23 im. J. Korczaka Częstochowa, „Na schodach”
  • Agata Brania, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna, Oświęcim,„ Jan Paweł II głosi Słowo Boże”


Lista laureatów XIV Konkursu Papieskiego pt. „Kanonizacja Jana Pawła II” – edycja międzynarodowa


W kategorii FOTOGRAFIA - Uczestnicy OHP:

  • Miejsce I: Roksana Zięba, 6-17 Hufiec Pracy Oświęcim, „Ostatnia pielgrzymka”;
  • Miejsce II: Paulina Kozieł, 6-10 Hufiec Pracy Myślenice, „Wasza modlitwa potrzebna jest światu”;
  • Miejsce III: Maja Pelczar, 12-20 Hufiec Pracy Rybnik, „Świętość polega na miłości”,
  • Miejsce III: Barbara Zając, 6-11 Hufiec Pracy Wadowice, „Prowadź mnie do świętości”;


WYRÓŻNIENIA JURY:

  • 1. Paula Wolszczak, 6-18 Hufiec Pracy Kęty, „Bóg słucha nawet najmniejszych”;


WYRÓŻNIENIA ORGANIZATORÓW:

  • Oliwia Sobczak, 14-9 Środowiskowy Hufiec Pracy Giżycko, „Nie lękamy się”;
  • Patrycjusz Pukszta, 16-14 Hufiec Pracy Wałcz, Kółko Fotograficzne „Chwila”, „Jesteś”;
  • Bernadeta Mrówka, 6-25 Hufiec Pracy Bochnia, „Na chwałę Pana”;


W kategorii FOTOGRAFIA - Młodzież szkolna

  • Miejsce I: Wiktoria Grądzka, Zespół Szkół im. Jana Pawła II, Wilcza Wola, „Dzielmy się miłością”, (lat 14);
  • Miejsce II: Jan Walczak, Zespół Szkól Publicznych, Międzyborów, „Ocean wiedzy”, (lat 14);


W kategorii PLASTYKA - Uczestnicy OHP

  • Miejsce I: Eryk Bańkowski, Centrum Kształcenia i Wychowania OHP, Pleszew, „Santo Subito”;
  • Miejsce II: Sylwia Wojtaczka, Centrum Kształcenia i Wychowania OHP Tarnów, „Słowa Ojca naszego”;
  • Miejsce III: Karol Warzeszka, 12-20 Hufiec Pracy Rybnik, „Świętość jest szczególnym podobieństwem do Chrystusa”.


WYRÓŻNIENIA JURY:

  • Adrian Kryczka, 6-34 Środowiskowy Hufiec Pracy Stary Sącz, „Tylko miłość może uczynić człowieka szczęśliwym”;
  • Damian Nędza, 6-33 Środowiskowy Hufiec Pracy Nowy Sącz, „W miłości siła;”
  • Andrzej Masztalerz, 6-4 Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP Trzebinia, „Kochał i wybaczał”;
  • Sławomir Magiera, Centrum Kształcenia i Wychowania OHP Tarnów, „Przesłanie Papieża”.


W kategorii PLASTYKA - Młodzież szkolna

MIEJSCE I exequo:

  • Amelia Szczyrek, Zespół Szkół im. Jana Pawła II, Wilcza Wola „Łańcuch dzielenia się z innymi”, (lat 10);
  • Anna Wróbel, Gimnazjum nr 11, Tychy, „Pielgrzymka do Meksyku”, (lat 16);
  • Elżbieta Zamorowska, Zespół Szkół Plastycznych, Bielsko – Biała, „Świeca Jana Pawła”, (lat 18);
  • Michal Vaneo, Stara Lubovna, Słowacja, „Z Janem Pawłem – na spotkanie”, (lat 11);


MIEJSCE II exequo:

  • Martyna Kuzak, Szkoła Podstawowa nr 2 Przyszowa, „W gronie aniołów”, (lat 9);
  • Anna Bednarek, Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego, Poczesna, „Święci są wśród nas”, „Nie bójcie się żyć dla miłości”, (lat 15);
  • Nikodem Sienkiewicz, Zespół Szkół nr 2 im. ks. St. Staszica, Wadowice, „Droga do świętości”, (lat 17);
  • Katarina Senkova, Stara Lubovna, Słowacja, „Błogosławieństwa”, (lat 13);


MIEJSCE III exequo:

  • Natalia Marchwicka, Zespół Szkół Publicznych nr 6, Żyrardów, „My Dzieci Boże”, (lat 9);
  • Iga Dudek, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II, Chodel, „Błogosławieni cisi, błogosławieni miłosierni, błogosławieni ubodzy w duchu(…) Albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie”,(lat 15);
  • Joanna Jasiewicz, Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego, Oświęcim, „Łódź Piotrowa”, (lat 16);
  • Katarina Hrabiakova, Stara Lubovna, Słowacja, „Cała Twoja – jak Papież”, (lat 13).


WYRÓŻNIENIA JURY:

  • 1. Anna Klechamer, Powiatowy Zespół Szkół Technicznych i Zawodowych Technikum Ekonomiczne 2.
  • Wojciech Karpowicz, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J. Korczaka Sokółka, „Błogosławieństwo Świętego Papieża”, (lat 20);
  • 3. Bartosz Każarinow, Zespól Szkół Specjalnych nr 23 im. J. Korczaka Częstochowa, „Na schodach”, (lat 17);
  • 4. Agata Brania, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna, Oświęcim, „ Jan Paweł II głosi Słowo Boże”, (lat 24).


Dodatkowo wyróżniono Publikacją w Albumie prace następujących młodych artystów:

  • Maciej Kołodziejczyk – Szkoła Podstawowa nr 7 im. ks. J. Twardowskiego Lublin, „Święty Jan Paweł II Opiekun rodzinnej miłości” (lat 9);
  • Łucja Bezoń – Zespół Szkół Publicznych nr 6, Żyrardów, „Dobry Pasterz” (lat 7);
  • Agnieszka Kubica – Gimnazjum im. Jana Pawła II, Świerklaniec, „Jan Paweł II przed Ściana Płaczu” (lat 15);
  • Aleksandra Siwiec – Publiczne Gimnazjum Samorządowe im. Noblistów Polskich, Kazimierza Wielka, „Nie lękajcie się ja jestem z Wami” (lat 15);
  • Agnieszka Grzyb – Gimnazjum Publiczne im. Jana Pawła II, Radomyśl Wielki, „Jan Paweł II iskra miłosierdzia” (lat 15);
  • Irmina Romanowska – Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II, Chodel, „Daję wam przykazanie nowe, abyście tak się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem” (lat 15);
  • Mateusz Małecki – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, Poddębice, „Rozmowa z Bogiem” (lat 17);
  • Milena Koleśniak – Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II, Gdynia, „Jan Paweł II” (lat 18);
  • Zuzana Bolesova – Stara Lubovna, Słowacja, „Z Papieżem do nieba” (lat 15); 
  •  Anastazia Syrotiuk – Ostrog, Ukraina, „Następca całego świata” (lat 11).